Jesieś tutaj: strona główna | Relacje
Relacje
Wokół turystyki wiejskiej na obszarze Morawskich Wrót
Wokół turystyki wiejskiej na obszarze Morawskich Wrót

  Konferencja odbyła się w dniu 19 czerwca 2012 r. w sali widowiskowej Domy Pomocy Społecznej
w Gorzycach. Organizatorami było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Morawskie Wrota” oraz Wiejski Dom Kultury w Gorzycach. Celem było rozpropagowanie w regionie działań na rzecz rozwoju turystyki na terenach gminy Godów, Gorzyce i Krzyżanowice jak również zainteresowanie współpracą w tej dziedzinie osób z branży około turystycznej oraz podmiotów zajmujących się promocją w gminach, powiatach i instytucji zajmujących się rozwojem terenów wiejskich.


     Wśród prelegentów znalazła się pani Agnieszka Sikorska – Dyrektor Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej, pan Paweł Tułodziecki przedstawiciel Subregionu Zachodniego, pani Anna Watza - firma PLANET PR oraz przedstawiciele organizatorów: Lucyna Gajda, Izabela Granieczny, Bronisław Kwiatoń. Gości przywitał Prezes Stowarzyszenia pan Gerard Kretek i Dyrektor Wiejskiego Domu Kultury – pani Danuta Parma, która również całość prowadziła.


     Wśród poruszanych spraw na uwagę zasługują m.inn. dane dotyczące województwa śląskiego, mianowicie, że jest to miejsce atrakcyjne turystycznie, że odwiedza go ok. 3 mln turystów rocznie, wydając 4 mln złotych (przy czym pamiętajmy, że o turyście mówimy jest dopiero wtedy, gdy pozostaje on poza miejscem zamieszkania powyżej jednego dnia i to nie w celach zarobkowych). W rozwoju turystyki ważną rolę odgrywają punkty informacji turystycznej oraz tzw. produkty turystyczne. Jednym z tych ostatnich jest nowo powstający Szlak Kulinarny „Śląskie Smaki”, do którego mogą dołączyć się restauratorzy i właściciele barów.

 

 

przeczytaj więcej o projekcie

 

zobacz więcej
Kolejny spływ Meandrami Odry za nami
Kolejny spływ Meandrami Odry za nami

Organizowany przez LGD co roku w sierpniu spływ przyciąga wielu pasjonatów pływania. Spływ  rozpoczyna się w Chałupkach przy przejściu granicznym z Czeską Republiką, a kończy w Zabełkowie. 


7 kilometrowy, dziki odcinek Odry, który ocalał od uregulowania, pozostał prawie nietknięty przez człowieka. Podczas spływu można podziwiać faunę i florę, której nie można zobaczyć na dolnym biegu tej rzeki. Obszar ten został w 2004 roku wpisany w Naturę 2000. Rzekę, którą spływamy charakteryzują meandry, liczne bystrza, żwirowe plaże oraz klifowe brzegi. Jak widać na poniżej załączonych zdjęciach Meandry Odry dostarczają wiele wrażeń podczas spływu: to powalone drzewo, to konar wystający z wody, to kamienie pośrodku rzeki... Jednak na metę wszyscy dopływają uśmiechnięci i zadowoleni.


Poniższe zdjęcia w zdecydowanej większości są autorstwa Daniela Jakubczyka, za co bardzo dziękujemy.


relacja zdjęciowa tuwodzislaw.pl


 

zobacz więcej
Rajd Rowerowy Morawskich Wrót
Rajd Rowerowy Morawskich Wrót

Rajd Rowerowy Morawskich Wrót, tradycyjnie organizowany we wrześniu przyciąga miłośników dwóch kółek, nie tylko z naszych trzech gmin, ale również z najbliższej okolicy – z Raciborza, Wodzisławia i Jastrzębia.  

Trasa za każdym razem prowadzi malowniczymi trasami obszaru Morawskich Wrót. 


 

zobacz więcej zdjęć belsznica.pl


Zobacz relację z 2012 r. 

Zobacz relację z 2011 r. 

 

Zobacz relację z 2010 r.

 

Zobacz relację z 2009 r.

zobacz więcej